Przejdź do treści

Poważnie

Bez względu na to ile masz lat, gdzie mieszkasz, jaki jest Twój status, jak wygląda Twoje ciało – chcesz być traktowany poważnie, z godnością, z szacunkiem. Uczciwie.

Jest to dla Ciebie tak fundamentalne, że zawsze kiedy tego zabraknie – poczujesz! Przeniknie Cię dyskomfort. Zaboli.  Autoochrona zadziała. Twój wewnętrzny CZUJnik bezwzględnie wyłapie wszelkie momenty, kiedy jesteś traktowany byle jak, niepoważnie, z góry, lekceważąco, pogardliwie, arogancko…

Nieważne czy ktoś Ci to robi nieświadomie czy z premedytacją, subtelnie czy ostentacyjnie.

Sposobów na okazanie braku szacunku może być wiele. Począwszy od machnięcia ręką, odwrócenia kota ogonem, strojenia fochów, bycia sztucznie miłym, olewania, unikania, uciekania w obowiązki, braku reakcji, nieuważności, po sarkazm, szydzenie, wykorzystywanie pozycji, bycie opryskliwym czy gburowatym, itp. itd.

Nie o to jednak chodzi, aby tworzyć czarną listę takich zachowań. Dla Ciebie najważniejsze jest to, co CZUJESZ w danej sytuacji i to po tym rozpoznasz, czy ktoś Cię nadużywa (choćby w białych rękawiczkach).

Te wszystkie zachowania, które powodują, że się kurczysz, czujesz się gorszy, nie dość ważny to komunikat dla Ciebie, że ktoś robi zasłonę dymną.

Osoba, która tak zachowuje się wobec Ciebie, nie umie przyznać się do Prawdy. Tłumi, wypiera, ukrywa ją, bo uwierzyła, że to jest niezbędne. I wykorzystuje do tego Ciebie.

I teraz tak: nie chodzi o to, żeby kogoś rozliczać z tego czy jest autentyczny czy nie (to niewiele Ci da). Nie trać czasu na zarządzanie tym co na zewnątrz. To co jest ważne dla Ciebie to to, żeby nie pomijać w danym momencie tego co CZUJESZ. Siebie.

Zaufaj. Uszanuj ten wewnętrzny pik, to prowadzenie ze Środka.

Zobacz wtedy jaka jest tak naprawdę Twoja relacja z samym sobą. Jak Ty odnosisz się do siebie.

Dbasz o siebie i stajesz za sobą, czy odwracasz od siebie wzrok i żyjesz w ścisku dalej?

Możesz stłumić to co CZUJESZ, zamieść TO pod dywan… w ramach jakiejś idei, ze strachu, dla korzyści.*

Możesz też respektować to co CZUJESZ, traktować się poważnie, z godnością, z szacunkiem. Uczciwie.*

 

* Pamiętaj, że nic nie musisz. Po prostu masz tan wybór. Bądź tego świadomy.

 

Dorota Kądziołka