Przejdź do treści

Patrz do środka

Świat stawia Ci nieustannie warunki. Określa, a nawet narzuca pewien rytm. Na co dzień funkcjonujesz wśród wielu instrukcji, zaleceń, oczekiwań, norm. Poddawany jesteś mniejszej lub większej presji otoczenia.

Mami, absorbuje, wciąga Cię wiele czynników atrakcyjnych dla umysłu, kuszących zmysły. Moda, dobre rady, obietnice, groźby, nakazy i zakazy stymulują Twoje zachowania.

Środowisko, w którym żyjesz, ciągle wywiera na Ciebie wpływ. W każdej chwili kierowane jest w Twoją stronę wiele bodźców. Stoisz sam pośród tych wszystkich informacji.

Jak się w tym odnaleźć? Jak nie zwariować? Skąd wiedzieć co dobre?

Jest tylko jeden skuteczny sposób.

Uważność na siebie, na to co czujesz, na głos serca.

Nie olewaj siebie. Sprawdzaj na ile zewnętrzne kierunki są spójne z Tobą, a na ile pomijasz siebie byle tylko wpasować się w istniejące ramy (bo uwierzyłeś, że tak trzeba).

Te ramy mogą Ci służyć i być dla Ciebie oparciem. Mogą być inspiracją. Niestety mogą też uciskać i kaleczyć Twoją wrażliwość i wyjątkowość. Mogę Cię tłamsić.

Twoje wewnętrzne prowadzenie pozwala Ci się odnaleźć w tym świecie. Poprzez skupienie do środka możesz rozpoznać czego potrzebujesz, co wybrać, co jest dla Ciebie najlepsze (w danej chwili).

Dostrzegaj to co się w Tobie pojawia. Pozwól sobie na siebie. Nie neguj tego co się w Tobie dzieje. Uznaj swoje tempo.

Tak przejawia się w Tobie życie, taka jest Prawda.

Zauważ taż, że to co Jest, nie zawsze będzie odbiciem wyobrażeń, które snujesz.

Jednak jeśli tu i teraz jesteś taki, to taki możesz być! Bez względu, co o tym myślisz. Pomimo osądu, zwątpienia i koncepcji, że powinno być inaczej.

Każda doświadczenie jakie Ci się przytrafia to nauka zaufania do samego siebie. Do Prawdy jaka w Tobie jest. Całe Twoje życie, w tworzonych przez rzeczywistość sytuacjach, uczysz się relacji z samym sobą. Konsekwentnie dostajesz lekcje, dzięki którym opanowujesz sztukę bycia sobą, sztukę pewności siebie.

Traktuj się uczciwie i dbaj o siebie.

To wystarczy by zachować spokój ducha w konfrontacji z otoczeniem.

 

Dorota Kądziołka